Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

JANUSZ TURECKI - zdjęcie profilowe

JANUSZ TURECKI - tkactwo na zabytkowych krosnach

Ciekawość przerodziła się w misję

JANUSZ TURECKI – pochodzi ze Szczecina ale od ponad 30 lat jest mieszkańcem Terespola.

Przygoda z tkactwem zaczęła się blisko 10 lat temu, w czasie kiedy wspólnie z żoną prowadzili miejską świetlicę środowiskową działającą przy Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta. Wtedy to otrzymał od znajomego zabytkowe krosna. Okazały się one jednak niekompletne i trzeba było dorobić brakujące części. Podczas rekonstrukcji zainteresował się budową i historią krosna oraz samą techniką tkania. Następnie nawiązał kontakt z lokalnymi tkaczkami, pod których okiem sam zaczął poznawać podstawy.

Wkrótce założył Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe ,,Podlasie”, którego celem było stworzenie pracowni tkackiej i popularyzacja technik rękodzielniczych, w tym tkactwa tradycyjnego występującego na terenie nadbużańskim.

W 2014 roku wziął udział w projekcie, na który MOK Terespol otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu DK+ Inicjatywy Lokalne, dzięki czemu rozpoczął naukę tkania tzw. ,,pereboru” u wybitnej tkaczki Stanisławy Kowalewskiej, laureatki wielu stypendiów m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrody im. Oskara Kolberga.

Następnie ukończył kurs tkacki II stopnia w Akademii Łucznicy z zakresu technik tkactwa tradycyjnego. Zajęcia prowadzone były przez Annę Bałdygę, również laureatkę nagrody im. Oskara Kolberga.

Od kilku lat prowadzi pracownię tkacko-krawiecką przy MOK Terespol do której na zajęcia uczęszczają dzieci, młodzież a także dorośli.

Poprzez swoje prace tkackie stara się przybliżyć mieszkańcom dawne bogate tradycje tkactwa na terenie nadbużańskim.

                                                 

Reportaż przygotowała wolontariuszka - WIKTOR PIKUŁA, KSENIA DEMIDOWICZ i MARIA DOROSZUK

Wsparcie techniczne - Terespolskie Studio Filmowe

 

Perebor - ornament tkacki wykonywany techniką wybierania, tkany jednocześnie z gładkim płótnem, stosowany do zdobienia koszul, spódnic, ręczników oraz obrusów. W Polsce występuje w północno-wschodniej części woj. lubelskiego oraz wschodnia część woj. podlaskiego.

Kontakt

Terespolska Platforma Kultury

Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu
ul. Wojska Polskiego 217, 21-550 Terespol

T.K.: +48 507 170 018
@: mok@terespol.pl
www.mokterespol.com 

Banery/Logo